Deva Ağrı Kremi Ürün Görseli

Vücudum neden ağrıyor?

Vücut ağrıları son derece yaygındır ve birçok temel koşulun bir belirtisi olabilir. Genelde zararsız olmasına rağmen, vücut ağrısının nedenini anlamak ve uygun olduğunda tıbbi yardım almak faydalı olacaktır.

Vücut ağrılarının altta yatan birçok nedeni, bir doktor görmeden kolayca tanımlanabilir ve tedavi edilebilir. Vücut ağrıları yoğunluğu ve sıklığı değişebilir. Keskin, aralıklı ağrılar veya donuk ama kalıcı bir ağrı olarak tanımlanabilirler.

Vücut ağrılarının belirtileri ve semptomları

Vücut ağrıları genellikle diğer semptomların yanında görülür. Diğer belirtileri kabul etmek, bir kişinin nedeni belirlemesine ve bir doktor görüp görmeyeceğine yardımcı olabilir.

Vücut ağrılarıyla birlikte görülen bazı ortak belirtiler şunlardır:

 • Ağrı
 • zayıflık
 • yorgunluk
 • vücut ısısında değişiklik veya titreme
 • soğuk algınlığı ve grip benzeri semptomlar

Vücut ağrılarının olası nedenleri 

Beden ağrılarının neden olabileceğine dair birçok farklı sebep var. Çoğu vücut ağrısı kolaylıkla tedavi edilebilir ve nispeten zararsızdır, vücut ağrılarını semptom olarak içeren bazı ciddi tıbbi durumlar vardır.

Enfeksiyonlar ve virüsler

Grip , soğuk algınlığı ve diğer viral veya bakteriyel enfeksiyonlar vücut ağrıları neden olabilir. Bu tür enfeksiyonlar ortaya çıktığında, bağışıklık sistemi enfeksiyona karşı savaşmak için beyaz kan hücreleri gönderir; bu da vücuttaki kasları sıkı ve sert hissedebilir.

İlaçlar

Statinler ve kan basıncı ilaçları gibi bazı ilaçlar ve ilaçların vücudun acı, sert ve airciliğini hissettiren yan etkileri vardır.

Alkol ve bazı ilaçlardan (kokain ve afyonlar da dahil olmak üzere) geri çekme belirtileri de benzer bir etkiye sahip olabilir.

Sıvı tutma

Vücuttaki sıvıları tutmak, kasların şişmesine ve sinirlerin üzerine basmasına neden olabilir, bu da genel kas ağrıları ve ağrısı ile sonuçlanır. Bir kişi keskin, lokalize ağrılar ve kramp yaşayabilir.

Tiroid problemleri, özellikle düşük aktif tiroid ( hipotiroidi ), sıvı retansiyonuna neden olabilir . Bir kişinin sıvı tutmasına neden olabilecek diğer koşullar arasında konjestif kalp yetmezliği , karaciğer sirozu , ciddi malnütrisyon , kronik böbrek hastalığı ve nefrotik sendrom, venöz yetmezlik ve lenfatik drenaj ile ilgili sorunlar bulunur.

Hipokalemi

Hipokalemi, bir kişinin kan dolaşımında düşük potasyum bulunduğu zaman olur . Düşük potasyum sinirlerin ve kasların işlevini etkiler ve vücut ağrıları, halsizlik, yorgunluk ve kas kramplarına neden olabilir.

Stres

Stres vücutta gerginliğe neden olabilir ve ayrıca bağışıklık sistemini zayıflatabilir. Bu kasların sertleşmesini sağlarken vücudun iltihaplanma ve enfeksiyona tepki göstermesini de etkileyebilir .

Kurutma

Bir kişinin bedeninin iyi çalışmasını sağlamak için susuz kalmak esastır. Dehidrasyon bazen bir kişinin yorgun ve ağrısız olmasına neden olabilir.

Uyku eksikliği

Zamanla yeterince uyku almamak yorgunluğa neden olabilir.

Bu, vücudu achy, gevşek ve ağır hissettiriyor olabilir.

Uyku eksikliği aynı zamanda vücudun dokuları ve hücreleri onarma yeteneğini etkiler.

Vücut onarımı ve iyileşmesi için yeterli zamana sahip olmadığında, bir kişi ağrı ve ağrıları daha sık yaşayabilir.

Ev tedavileri

Vücut ağrılarının yaygın bir soğuk algınlığından mı yoksa daha ciddi bir altta yatan durumdan mı kaynaklandığına bakmaksızın, bir kişi rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olması için aşağıdaki ilaçları deneyebilir:

 • Dinlenme onarmak ve iyileşmek için vücut zaman tanımak.
 • Bol miktarda sıvı içmek , sulu kalma şeklini dehidrasyonun neden olduğu achiness’i hafifletmeye yardımcı olabilir.
 • Ağrı ve iltihabı azaltabilen Asetaminofen ve non-steroid anti-inflamatuvar ilaçlar (NSAID’ler) dahil olmak üzere reçetesiz ilaçları alarak.
 • Isı, kasları rahatlatmaya yardımcı olur ve vücuttaki gerginliği azalttığı için sıcak bir banyo oluşturur.
 • Isıyı kontrol etmek, ateşi azaltmak, titremesini önlemek ve kasların sızmasını önlemek için sıcak tutmak veya serin kalmak içerebilir .

YORUM GÖNDER

 • İsim
 • Eposta
 • Yorum

YORUMLAR (0 )