Deva Ağrı Kremi Ürün Görseli

Sabah sırt ağrısı

Sabah sırt ağrısı

Bu sinir bozucu belirti için muhtemel nedenlerin ayrıntılı bir incelemesi

Uykusuz bir yatağın fotoğrafı, uyku ile sırt ağrısı arasındaki ilişkiyi temsil eder.

Acıyı ve sertliği çalar saat mi yapıyorsunuz? Her sabah erken saatlerde bel ağrısı, boyun ağrısı ve daha fazlasıyla yataktan kalkar mısınız?

 

“Uyandım”, bel ağrısının nasıl başladığına dair inanılmaz yaygın bir tanım . (Ve boyun ağrısı ve baş ağrısı . Ve daha. 1 ). Tehlikeli uyuyor mu? Muhtemelen hayır: bel ağrısı ile uyanmak ciddi bir problemi nadiren gösterir. Hem sabahları hem de sırtları, bazı ortak küçük ağrı kaynaklarına olağandışı şekilde savunmasızdır.

 

Birçok kişi gece boyunca bel ağrısı ilk akut bölümünü kazanır ve AM etkisi de kronik bel ağrısının korkunç bir parçasıdır. Gün boyunca biraz fazla ağrı çekmeyen birçok kişi bile, sabahları rutin ve ciddi iritasyon ve sertlik hissetmeye devam edebilir.

 

Sabah sırt ağrısı, tedavi edilmesi zor bir sorundur, çünkü birçoğunun muhtemelen birkaç ince kronik nedenleri vardır, ancak uyku şeklimizin değiştirilmesinde tedavi için bazı fırsatlar olabilir.

 

Sabahları sırt ağrısı atmalarına neden olur?

Ontario Lita Scruton sabah sırt ağrısı konusunda bir açıklama istedi:

 

Her sabah sert uyanıyorum ve yataktan kalkmam gerekiyor. Hiçbir zaman benimle 7am’den önce uyuyan yoktu ! Rahatsızlığı alamıyorum. Peki gün boyunca neden bir şey yapabilirim, egzersiz yapabilirim ve rahatsızlık duymuyorum? Rahat ve dinlenebileceğim halde kaslarım neden bu kadar acayip geliyor? Banyoyu kullanmak için gece boyunca uyandıysam harika hissediyorum, ancak 6 am sonra her zaman farklı bir hikaye. Bu gizemi çözmeme yardım eder misin?

 

Sabah sırt ağrısı için dört temel açıklama vardır:

 

İnflamatuvar sırt ağrısı: Ciddi, nispeten nadir bulunan ve oldukça iyi bilinen otoimmün hastalıktan kaynaklanan patolojik inflamasyon.

“Enflamasyon”: yaşlandıkça kronik hafif iltihapta yavaş ama istikrarlı bir artış.

Miyofasyal ağrı sendromu ve / veya fibromiyalji: muhtemelen son derece yaygın fakat daha gizemli ve tartışmalı.

Uykulu uyku duruşları: Sırtınızdaki bir sapıklıkla uyanmak için en “açık” nedendir, ancak beklediğinizden daha kötü olabilir.

İnflamatuar sırtüstü ağrı korkunç biridir

Sabah gerçekten “sabahı seviyor” en yakın iltihap sırtı ağrısı ( IBP ) ya da spondiloartrit. 2 IBP iyi tıp bilimine bilinmesine rağmen, genellikle kendi biyoloji çoğunlukla gizemli, tanıyı eludes ve sabah semptomları özellikle fırtına öncesi olduğunu ağrısı eklem kadar açıklanamayan bir stumper vardır. Bu sadece IBP’nin yaptığı bir şey.

 

Ancak panik yapma! Çalışmalar, sabahın iltihap sırtı ağrısı için ortak bir zamandığını doğrulamasına rağmen , bağlantıların güçlü veya seçkin olmadığını da gösterdiler. 3 Aslında, en sabah sertliği, ve acı olmayan patolojik enflamatuar. Sadece IBP, sabahın bel ağrısı yapan tek “sorumlu” suçlu.

 

IBP ağrısı oldukça şiddetli olma eğilimindedir. Aslında sizi uyandırmıyorsa, muhtemelen IBP değil ya da küçük bir dava.

 

Nastier ve alışılmadık şekilde tutarlı sabah belirtileri IBP olasılığını değerlendirmek için iyi nedenlerdir . Bu tür sırt ağrısı belirtileri varsa teşhis daha olasıdır. İşte iyi bir iltihaplı sırt ağrısı testi ve burada spondiloartrit hakkında doktorunuza danışmak için nedenlerimin hızlı kontrol listesi var: 4

 

diğer vücut bölgelerinde, özellikle tendonlarda (kemiğe bağlandıklarında), gözler, parmaklar veya ayak parmakları, kolonda iltihap belirtileri

Yanlış teşhis yaygın. Maalesef birçok sağlık uzmanı İKB olasılığını bilmemektedir ( örnek ). IBP seyrek olmakla birlikte, bunun farkında olmalısınız ve bu bulgulara sahipseniz mutlaka doktorunuza danışınız.

 

bir aile öyküsü spondiloartrit (yavaş gelişse de ciddi bir hastalıktır, bu yüzden ailenizde birisinin olup olmadığını kesinlikle öğrenin) veya diğer otoimmün hastalıklar

NSAID’lere (Aspirin, Ibuprofen, vb.) oldukça iyi yanıt veriyorsunuz.

Sırtındaki belaya başlamadan haftalarca bir enfeksiyon

Teknik olarak IBP gece bel ağrısına neden olur , sabah sırt ağrısı değil

IBP’nin sabah ağrısı, uyandığınızda ve hareket ederken kaybolan artık gece semptomlarının bir örneğidir . Belirtiler daha hafif olduğunda, uyandıklarında onları çoğunlukla uyurken gözlemleyebilirsiniz. Ancak, şu an bilinçli olduğunuzda ya da sizi erken uyandırdığınızda , hala yattayken bu semptomlar belirgindir .

 

Buna karşın, aslında ayağa kalksın ve dolaşmaya çalışmaya başlayana kadar fark edemediğiniz acının doğada iltihaplanma olasılığı azdır. Ancak bunlar sadece başparmak kurallarıdır, elbette – biyolojide birçok istisna bulunmaktadır.

 

Myofasyal ağrı sendromu ve / veya fibromiyalji

Hem genelde ılımlı vücut ağrısı hem genelinde biraz gizemli ve tartışmalı, hem de diğer bölgelere göre daha fazla etki yarattığı bilinen ve her ikisi de sabah hijinksleri ile bilinen iki yaygın nedeni vardır:

 

Miyofasiyal ağrı sendromu ( MPS ), çok fazla “tetikleyici nokta” nın bir enfestasyonudur – çoğu zaman açıklanamayan ve tedavisi zor olan, genellikle masaj ve ısı ile kolaylaşan yumuşak doku ağrımsı ağrıyan yamaları.

Genel olarak duyarlılığın artması ve ağrı eşiğinin, yorgunluğun ve uyku bozukluğunun ve fibro sisin (zihinsel karışıklık) azaldığı bir hastalık olan fibromiyalji ( FM ).

Bu koşullar arasında muhtemelen çok fazla çakışma var. FM daha net bir şekilde nörolojik bir işlev bozukluğudur ve MPS varsayımsal olarak kas dokusu ile ilgili bir problem olsa da, aynı belirtilerin çoğuna neden olduğu görülmektedir ve her durum muhtemelen diğerini ağırlaştırmaktadır.

 

Fibromiyalji sabah sırt ağrısı ile ilişkilidir, çünkü:

 

FM’li insanlar nadiren dinlenmiş gibi hissederler. Bu durum ya parçalanmış uykulara ya da derin restoratif uykudan kaynaklanmamasına ya da nedeniyledir. Yorulma herhangi bir ağrıyı daha da kötüleştirir ve bu muhtemelen sabahın erken saatlerinde akut olarak hissedilir; günün uyarıcılarına, egzersiz, güneş ışığı, kahve, insanlar, ses vb. Giderek (ve kusursuz biçimde) verilir. Fibromyalji ağrısının sabahı, hastalığın açıklanamayan bir ritmi “sadece o şeylerden biri” olabilir.

FM tanımla yaygın ağrıya neden olsa da , bel ağrısı özellikle yaygındır.

Sabah sırt ağrısı tetikleme noktaları ile ilişkili olabilir, çünkü:

 

Doku durgunluğu ve postürel gerginlik, tetik nokta ağrısının patlak vermesinin önemli bir nedeni gibi görünmektedir ve her ikisi de geceleri bir sorundur: sıklıkla uzun süre uykumuzda garip konumlara geçeriz.

Paraspinal kaslar tetik noktalarına karşı özellikle savunmasız gibi görünüyor.

FM ve MPS’nin özellikle arka planını etkileme eğilimi, her ikisini de kendi özel kötü yollarıyla etkilediğinden veya aynı madalyonun iki yüzü olabileceğinden olabilir. Belki fibromiyalji diğer bölgelere göre daha fazla etkiliyor çünkü arka kaslarda diğer kaslardan çok daha fazla olan tetik noktasına karşı hassasiyete neden oluyor. 5

 

Fibromiyalji veya IBP? Fibromiyalji, sabahın sırt ağrısının en korkunç nedenlerinden biridir, ancak fibromiyalji tanısı konan birçok insan, iltihaplı bel ağrısı bulguları ortaya çıkarmaktadır. 6 FMS’in görünümü (ya da olgusu), daha endişe verici teşhisi maskeleyebilir. Fibromiyalji ve daha ciddi sabah sarsıntısı ağrınız varsa, IBP kırmızı bayrakları daha dikkatli bir şekilde gözden geçirin.

 

Fibromiyalji ve MPS her ikisi de geniş bir şiddet spektrumunda bulunur. Fibromiyalji’nin tanısal kriterleri apaçık zor. 7 MPS, klinik bir varlık olarak bile kabul edilmemektedir. Birçok kişi, asla teşhis edilemeyecek kadar hafif vakalar gösterebilir ancak sabah güneş tutulması buzdağının başlangıcı olabilir – aksi takdirde çoğunlukla iyi olsanız bile belirtilerin hissedilmesi en olası zamanı ve yeri olabilir.

 

Tetikleme noktaları ve fibromiyalji hakkında ne yapıyorsunuz?

Bunların her ikisi de büyük, ayrı konular, ancak PainScience.com’da başlayabileceğiniz birçok kaynak bulunmaktadır. Kendinden masaj ve ısıtma , kas düğümleri üzerinde çalışmaya başlamak için en iyi (ucuz, güvenli) yollardır. Fibromiyalji çok daha karmaşıktır, ancak temelleri uyku yenilikleri , hafif ama çok kapsamlı bir egzersiz ve hassasiyet ve acının garipliği hakkında bilgi edinmektir .

 

Kronik düşük dereceli iltihaplanma ve “iltihaplanma”

40 yaşın üzerindeki herkes, yaşlandıkça yatmadan çıkmanın daha rahatsız olduğunu bilir. Çoğu kişi bunu “artrit” olarak nitelendirir, ancak yaşamın ilerleyen yıllarına kadar nadiren önemli bir faktördür. Fibromiyalji ve miyofasiyal ağrı sendromu gibi durumlar, hepsi aynı değildir. Sorun ne?

 

Her yerde bir miktar iltihap yayılmıştır, muhtemelen suçludur. Bu bir sonucu olarak meydana gelebilecek “ metabolik sendrom ” [NIH] bir kuvvetle zayıf fitness, obezite ve yaşlanma ile bağlantılı biyolojik işlev bozukluklarının kümesi ve muhtemelen de şiddetli kronik strese bağlı. 8

 

Ve kendisi yaşlanma (olursa olsun sıska, ne kadar uyum ve sen sakin) inflamatuar gibi görünüyor, olarak bilinen “inflammaging.” 9 Yani, orta yaş uzak tarafında iseniz veya gençsin ama kilonuz ve / veya uzun süreli büyük stresle mücadele ederken kronik iltihaplanma konusu olabilir.

 

Sabah bel ağrısı lanetine bağırsak iltihaplanması

Bu ilginç bir konudur, ancak sabah ağrısı veya sırt ağrısı ile ilgisi var mı?

 

Sabah bağlantı çok fazla değildir: ne sebeple olursa olsun, iltihaplı hastalıklar meşrubat sabah-o merkezli (yukarıda bahsedilen iltihaplı sırt ağrısı gibi) ve bu nedenle sabah için daha az ciddi enflamasyonun da bir şey olduğunu varsaymak mantıklıdır. . Vücudun geceleri iltihaplanmayı bastırabileceğini, ayrıca anti-inflamatuar bir proteini planda pompalayabileceğini de biliyoruz. 10 muhtemelen sabah ağrısı ve sertliğin bastırılması gibi nedenlerden kaynaklanıyor. Hiç kimse, aslında bu efekti kontrol etme konusunda hiçbir şey bilmiyor , ancak en azından bunun var olduğunu biliyoruz.

 

Arka bağlantı hileli. Fazla kilolu olma, sırt ağrısı için çoğu insanın düşündüğünden daha az risk faktörüdür, 11 dolayısıyla metabolik sendrom ile belirgin bir ilişki yoktur. Bir bağlantı varsa, omurilik eklemlerinin iltihaptan etkilenen ilk yapılar arasında yer alması mümkündür ve mutlaka dizlerine göre daha kırılgan veya daha zor çalıştıkları için değil, belki de beyin aşırı derecede aşırı olduğu için Arka tarafı koruyorsunuz ve alarmı daha erken yükseltebileceksiniz. 12 Ayrıca, metabolik sendromun en azından bazı sık görülen ağrı sorunları, örneğin boyun ağrısı, 13

 

Aynı zamanda basit bir örtüşme olabilir: Belki sadece bu sorunların çoğu kez sadece bir anda gerçekleşmesi. Enflamasyon herkese er ya da geç gelir ve bel ağrısı olağanüstü derecede yaygındır, bu nedenle muhtemelen aynı insanlarda birbirleriyle yapacakları bir şey olup olmadıklarında bir arada yaşarlar.

 

Enflamasyon ve ateşlemeyle ilgili ne yapabilirsiniz?

Kimse gerçekten bilmiyor, ama burada mantıklı fikirler var …

 

Bu liste, fibromiyaljinin tedavi önerileri ile oldukça benzerdir!

 

Fitness elzemdir – bir mucize ilacına ya da genç bir çeşmeye sahip olduğumuza en yakın şeydir. Ama aynı zamanda aşırıya kaçmamak.

Bir miktar “anti-inflamatuar” bir diyet yemenin bir dereceye kadar yapılması da mümkündür – bu da aslında sadece sağlıklı bir diyet demektir , özellikle sistemimize kan şekeri düzenleme zorlukları getirmiyor.

Açlık ve ketogenik diyetler de denemeye değer olabilir.

Kaygı ve başlıca kronik stres kaynakları ( uykusuzluk gibi ) üzerinde çalışmak da önemlidir.

Ve tabii ki, tabii ki sigara içmek gibi biyolojiye bir yük bindiren ya da çok düzenli olarak (günde bir çiftten fazla içmek) herhangi bir alışkanlığı bırakmayı düşünmelisin.

Kronik, Hafif, Sistemik İnflamasyon Gizemli kronik ağrıların olası sinsice bir nedeni ~ 4,500 kelime

Osteomalazi (D vitamini eksikliği)

D vitamini eksikliği muhtemelen bir kez şüphelenilenlerden daha yaygındır – en düşük tahminlerde 20 kişide en az 1, 14 ve muhtemelen çok daha fazlası. 15 D vitamini eksikliği, fibromiyalji ve / veya kronik yorgunluk sendromu olarak yanlış tanılanabilecek yaygın yaygın ağrıya neden olabilir. Özellikle bu makalenin amaçları için, özellikle arka kısımda kemik ağrısı oluşmasına neden olabilir; bu da geceleri daha kötüdür (açık bir nedeni yoktur). Doğal olarak, sizi uyandırmayan herhangi bir gece ağrısı uyandığınızda sıklıkla fark edilir.

 

Bu semptom, osteomalazinin, kemik yapım biyolojisinde hatalı işleyen kemik zayıflaması nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Mayo Kliniği osteomalazi belirtilerini şöyle açıklıyor : “Osteomalazi ile ilişkili donuk, ağrıyan ağrı en sık alt sırt, pelvis, kalça, bacaklar ve kaburgaları etkiliyor. Ağrı geceleri kötüleşebilir ya da etkilenen kemikler üzerine ağırlık veriyorsanız. ”

 

D vitamini eksikliğinin diğer semptomları şunlardır: Yorgunluk ve zayıflık, düşük ağrı eşiği ve egzersiz sonrası yavaşlayan, terleme ve depresyonda daha yavaş akut ağrı . Daha fazla bilgi için bkz . Ağrı için D vitamini .

 

Gece dokusu durgunluğu

Hâlâ doğal olmak rahatsızdır. Taşınmaktan hoşlanıyor ve otururken ya da yatarken her zaman rahatsız oluyor. Zorla immobilizasyon güçlü bir işkence yöntemidir. Durağan duruşlarda çalışmak – bir masada oturmak gibi – ne kadar iyi olursa olsun – yaşlanmak gibi bir tür işkenceye benzemek daha da zorlanıyor. 16

 

Uyku, tabii ki doku durgunluğunun bariz bir kaynağıdır, fakat yataklar sandalyelerden her yönden, fiziksel ve psikolojik olarak daha rahattır. Sağlıklı gençler buna oldukça bağışıktırlar. Fakat fibromyalji, miyofasyal ağrı sendromu ve kronik enflamasyon gibi çeşitli hassasiyetleri ve hassaslıkları yaşlandığımız ve geliştirdiğimizde bir sorun haline geliyor.

 

Özellikle tetikleyici noktalar durgunluk nedeniyle ağırlaşabilir. 17 Sabah ağrı size gecede alevlenmek çoğunlukla asemptomatik ( “latent”) tetik noktaları bir tampon kırpma olduğunu bildirerek, bir uyandırma çağrısı (ha ha) olabilir. Lita’nın durumunda, tetik noktaları , semptom zamanlamasının tutarlılığını ve 6am’da iyi olduğu, ancak 7 am yatakta kalamayacağı spesifik bir şekilde açıklanabilir, ancak hareket ederken sabah 8 am tekrar gayet iyi olur. ve tetik noktaları sakinleşti.

 

Uyku aslında neden bazı insanlara yardım eder ?Uyku genellikle yenilenebilir ve herkesin bel ağrısı geceleri kötüleşmez! Bel ağrısına gerçekten yardımcı olan bir gece için birçok olası nedeni vardır. Bazı insanlar sadece “iyi uyku” yapar – daha rahat uyku pozisyonlarını üstlenir ve korurlar ve pozisyonları iyi aralıklarla değiştirirler. Bazı insanlar yatak ve yastıklar ve bunu kolaylaştıran diğer uyku dişlileri olabilir. Ve / veya uyku, duygusal stres ve bu durumdan diğer faktörlerden daha fazla kaygıdan öylesine önemli ve önemli bir rahatlama dönemi oluşturabilir. Genç insanlar genellikle doku durgunluğuna karşı daha savunmasızdır (durgunluğa rağmen dolaşımını sürdürmek daha iyidir) ve bu nedenle ağrısız uyku için daha iyi adaylardır. Fikri ele geçirmek mi? Pek çok değişken var. Sıralanan birkaç iyiyi alırsan,

 

Postüral gerginlik

Yalnız durgunluk, ne kadar rahat olduğunuza bakılmaksızın, sonunda yaralanmaya başlayacak, fakat başlamak rahatsız edici durumdaysa ne olacak? Ya uzun süredir hala değilseniz , ancak çok garip bir konumdaysanız? Serbest pozisyonlar oldukça acı vericidir, hatta zararlı olabilir. Uyku sıklıkla, dokuların sürekli sıkıştırma, sıkıştırma ve oksijen açlığına neden olacak kadar uzun süre tutulan hafif garip pozisyonları (hali hazırda savunmasız veya tahriş olmuş olabilir veya olmayabilir) içerir.

 

Doz zehir yapar: sorun yaratmak için açıkça kötü bir duruş olması gerekmez. Sadece biraz yeterince uzun süre bu şekilde takılıp beceriksizlik iş yapacak. İnsanlar ayrıca uyanıkken postüral suşları dikkatsizce tolere edebilirler, ancak geceleri çok daha fazla risk taşır.

 

Küçük yaralanma (veya yeniden yaralanma)

Ayrıca uykumuzda küçük yaralanmalara neden olabilir veya mevcut küçük yaralanmaları ve zayıf noktaları (kronik bel ağrısı gibi) ağırlaştırabiliriz . Bazen tekrar edersiniz ve onu incitecek kadar hızlı ve yeterince sert bir şey çimdik – belki de sizi uyandırmak için yeterince değil, ancak uyandığınızda sonuçları hissetmek için yeterlidir. Genellikle bu izole bir olay olacak, ancak eğer aynı savunmasız dokuyu kızdırmaya devam ederseniz ne olacak?

 

Örneğin, eski bir kazayla ilgili olarak aralıklı sırt ağrınız olduğunu varsayalım: sizi yıllarca rahatsız ediyor ve geriye eğilmenin genellikle kötü bir haber olduğunu öğrendiniz. Ama o zaman uykunuzda gecenin ortasında, hatta bilinçli olmadığınız bir saat boyunca geniş bir bel omurgası yaparsınız – adil değil! Ve böylece orta derecede ağrı uyandırırsın.

 

Başka bir deyişle, ilk etapta sırtınızı rahatsız eden her ne varsa, genel uyku pozisyonlarında, kolayca ve rutin olarak ağırlaştırılabilir – yeniden yaralanabilir.

 

Bunun gibi sırt ağrısı ile ilgili kişisel bir tecrübem yok, ancak bunun bir omuz yarası ile uyumaya çalışmaktan nasıl emin olduğunu biliyorum. 18

 

Bu gibi olaylar, tüm kronik, tutarlı sabah sırt ağrısını açıklayamaz, çünkü kendinizi aynı şekilde hafifçe yaralamaya pek sık rastlanmazsınız. Veya belki de o kadar da düşük olası değildir: eğer omurganızı bir şekilde büküyorsanız ya da diğer bir problemse gün boyunca kolayca kaçınılabilir, ancak çoğu gece belli bir dereceye kadar olur. Yine, konunun süresi budur.

 

Uyurken “kötü duruş” diye bir şey var mı?

Uyku pozisyonunun sizin için rahatsız olduğunu biliyorsanız, fakat böyle uyuyorsanız, bu kötü uyku duruşudur. 😉

 

Bazı sırt ağrısında uyku pozisyonu açıkça bir faktördür. Bu konuyla ilgili yapılan tek çalışma hakkında “tavsiye edilen yolda uyuma yöneltildi” birkaç sırt ağrısı hastasında küçük bir iyileşme gösterildi – bu temelde daha nötr bir pozisyon anlamına geliyordu. 19 Yararı gerçek ama küçüktü. Bence pozisyon düşük sırt ağrısında küçük bir faktör ve kaçınılması gereken berbat bir korkunç konum olmadıkça düzeltmek zor. Genellikle çok geç olmadan uyku duruşumuzda bir sorundan bile şüphelenmiyoruz! Çoğu insan için, uyku pozisyonunda çalışmaya çalışmak muhtemelen para cezası için iyi bir patlama sunmaz.

 

Başa çıkma ihtimali en çok yüzü aşağı bakıyor . Ben do not yüz üstü uyuyan bir evrensel kötülük uyku pozisyonu olduğunu düşünüyorum – O çoğunluğa değilim. Ancak, müşterilerin ve okuyucuların yıllarca süren anekdot raporlarına dayanarak, yüz yüze uykuların çok fazla hata yapmadığını düşünüyorum.

 

Başta elimizden geldiğince rahat bir şekilde başlamak ve çok fazla dolaşmayı vazgeçirmek için yastıklarla küçük bir destek koyarak, garip bir pozisyon olasılığını en aza indirgemek için biraz yapabilirsiniz. Bir diz yastığı kullanmak bunun en güzel örneğidir: yanınıza uzanırken dizlerinizin arasına fazladan bir yastık koyun. Bu, omurgadaki dönüşü azaltır ve dönme yüz aşağı gelecektir. Ne yazık ki, atıp dönen çoğu insan, uykusunda herhangi bir yastık düzeninde kısa çalışma yapabilir. Öyle Herhangi yastık benim yol yaklaşık beş dakika içinde yatak başladı edilir.

 

Yatak ve yastık değişiklikleri ve yükseltmeleri

Dünyada daha iyi döşekler ve yastıklarla ilgili iddialar var, ve onlardan tamamen kurtulmamız ve yere yatmamız gereken aşırı görüşünü “doğal olarak” bulabilirsiniz – paleo uyku! 20 Ancak bu iddiaların en içtenliğiyle bile istekli düşünülüyor. Rahatlık kritik bir faktördür ve objektif olarak “en iyi” yatak veya yastık tanımlanmasının imkansız olduğu “konforlu” nu oluşturan çok öznel değişkenler vardır. Garip bir şekilde, kendi tercihlerimizi gerçekten bilmek imkansız! Bir yatağın üzerinde birkaç hafta yatmadan ne kadar rahat olduğunu gerçekten bilmiyoruz. Bir dizi minder satın almak ve uyku kalitesi konusunda gerçekten dikkatli notlar almak zorundaydık ve bu bile hatalı bir yöntem olurdu. Yastıkların test edilmesi daha uygulanabilir, ancak fazla değil.21

 

Yeni bir döşek sırt ağrısını artırabileceğine dair bir takım kanıtlar vardır . 22 Küçük bir çalışma, sırt ağrısının en ucuz ve en eski şiltelere sahip kişiler için daha kötü olduğunu ve daha iyi yeni şiltelere sahip olduklarında daha iyi olduğunu tespit etmiştir. Fark dramatik değildi, fakat dikkati çekiyor ve şüphesiz faydalı. Uykusuzluk veya fibromiyaljinin uyku bozuklukları probleminizin bir parçasıysa, elinizden gelen her şeyi optimize etmek muhtemelen iyi bir fikirdir.

 

Sabah indirimi: uyku molası

İşte bir garip, iyi hüner: Gerçekten, gece ve sabah ağrı ile mücadele ediyoruz gece break up . Tıpkı uzun oturma alanlarından kopmalara ihtiyaç duyduğunuz gibi, uykudan bir ara vermeniz gerekebilir.

 

Eğer gerçekten uykusuz ve acı çekiyorsan, bütün gece perişan halde kakmalı yatağında kalmayın – kalkın ve kendinize yardım edin! Ya da uyurken bir alarm ayarlayın! Her iki durumda da, yataktan kalkın ve seferberlik , ısıtma veya sırtınızı kendi kendinize masaj yapın – ya da şimdiye kadar yararlı bulduklarınızdan herhangi biri. Ya da sırtınızı görmezden gelin ve keyifli bir şeyler yapın.

 

Alarm çaldığında garip bir konumdaysanız, kesintiye uğratarak gerçekten kendinize bir iyilik yapıyordunuz. Yatağa geri döndüğünüzde uyku pozisyonunuzu “sıfırlayabilirsiniz”.

 

Birkaç gece boyunca bunu denemekten, ciddiye almadan ya da tutarlı bir şekilde denediğini düşünen az insan var. Kendinizde terapi uğruna uykunuzu kesmek için anlaşılabilir bir duygusal isteksizlik var – hepimiz aşırı yoruldum ve bu da bir mesele. Ancak, eğer uyku sırtınızı incitiyorsa kötülüğün daha azı olabilir.

 

Hala herhalde her gece uyku denemeye çalışmak daha garip , hatta sağlıksız olabilir (hem de acı vericidir). Gecenin bir yarısında, çoğu modern insanın direnen öğleden sonraları uykunun ayna görüntüsü gibi doğal bir uyanık dönem var – bütün gece uykumuz olması gerektiğini düşünüyoruz! 23 Ancak, aşırı derecede doku durgunluğunu önlemek için biraz uyanık olma eğilimi mevcut olabilir! Dolayısıyla bir süre savaşmayın – her gece ya da sonsuza dek yapmak zorunda değilsiniz. Sırtınızla sert bir yama geçmenizde size yardımcı olursa, kesinlikle çekime değer. Ve yatağa geri döndüğünüzde uyumanızda size yardımcı olursa, çok faydalı !

 

Son ipucu: Başlamayı deneyin ve bir ışık açmadan sırtınızı birkaç dakika dinlendirin – karanlıkta kalıp “uyku modunu” korumaya yardımcı olur.

 

Psikolojik faktörler?

Muhtemelen değil. Back Sense kitabı, geri sabah “sırt ağrısı olarak ortaya çıkan stresli gece zihinsel desenleri” nin neden olduğu sabah öneriyor. Psikolojinin sırt ağrısındaki rolünü göz ardı etmem – tam tersi! Sırt ağrısı hakkında yazdığım yazı çok önemli.

 

Ancak bence bu yazar basit bir zihin-beden bağlantı teorisine dalmış durumda. Ben (bkz başka yerde mantık bu tür hakkında tersçe yazdım Biz Sick Alın? Neden veya Ağrı Tuhaf olan ). Her sabah sabah saat 06.00 – 07.00 arasında saat gibi rahatsız edici, ağrıyan bir zihinsel duruma sahip olduğunuzu söylemek biraz artı. Soruna Kronik Ağrı Bulmacalarını Nasıl Basitleştirileceğini Başvurmak , doku huysuzluğu olmadan yatarken ne kadar süre yattığınız konusunda yalnızca bir zaman sınırı olması daha olasıdır (çok!).

 

Gece intervertebral disk şişmesi ne durumda?

Her vertebra çifti arasında biraz dolgu, rezil disk. Muhtemelen bir gecede biraz kabarıklaşırlar. Bu 24 25’i öne süren iki çalışma vardır (bunlardan bir tanesi uzun süreli yatak istirahatı üzerine bir çalışma olmasına ve ancak burada uygulanmasına rağmen). 2016’da yayınlanan bir makale, astronotların muhtemelen gerekenden daha fazla disk herniasyonundan muzdarip olmasının nedeni disk şişmesinin speküle edildiğini göstermektedir. 26 Ağırlıksızlık kuşkusuz omurga dinlenmek gibidir ancak uzun vadeli bir başka etkisi vardır, bu yüzden astronot açısının ne kadar alakalı olduğundan emin değilim – bu konuyla ilgili eğlenceli bir açı.

 

Bu fikri sonuna kadar kaydettim çünkü gerçekten tatmin edici olmak için çok spekülatif.

 

Diskler şişebilir, ancak şişen disklerin zarar görmesi anlamına gelmez . Hafif şişme kendi başına bir endişe değildir ve çoğu insan ağrı uyandırmaz, bu nedenle tek başına şişme bir problem değildir. Şişmiş diskler sabah fazlası zarar verebilir onları yanlış bir şey zaten varsa böyle halka şeklinde gözyaşları gibi, 27 ancak bu tür diskler de ne olursa olsun rahatsız edici olabilir. Hafif fırlamış diskler şişer olabilir ve etkili olması daha sabah fıtığı – ama bu pek bir sigara silah kadar çok herniasyonları, ağrısızdır.

 

Gece ağrısı şişmesinin sabahın bel ağrısında bir faktör olması ilginç bir olasılık , ancak gerçek bizim ulaşamayacağımız noktadır. Bildiğimiz tek fark, disklerle ilgili problemler postürel zorlanma ile daha da ağırlaşabilir … ya da postürel gerginlik tarafından abartılı şişme gibi karmaşık bir kombinasyon olabilir ancak yine de başka problemler olduğunda sadece zarar verir.

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )