Deva Ağrı Kremi Ürün Görseli

Masaj İle Ağrılardan Kurtulabilir miyiz?

 

Masaj veya masaj terapisi , yapılandırılmış palpasyonların veya vücudun yumuşak dokularının hareketlerinin bir sistemidir . Masaj sistemi, normal anatomik hareket alanı dahilinde okşama, yoğurma, kayma, vurma, sürtünme, titreşim, sıkıştırma, pasif veya aktif gerdirme gibi teknikleri içerebilir ancak bunlarla sınırlı değildir; effleurage (sert ya da hafif yatıştırıcı, okşama hareketi, cildi sürüklemeden, parmak uçlarının ya da palmiyelerin yastıklı kısımlarını kullanarak); Petrissage (kasları kaldırma veya toplama ve cildin katlanmasını döndürme); veya yumruklama (elin yan tarafı ile çarpar; genellikle kısmen bükülmüş parmaklar, parmaklarla yapılan ritmik hareketler veya elin iki tarafından kısa sürede hızlı hareketler).

 

Bu teknikler yağlayıcılar, tuz veya bitkisel müstahzarlar, hidromasaj, termal masaj veya insan eliyle mümkün olan hareketleri taklit eden veya geliştiren bir masaj cihazı yardımıyla veya olmadan uygulanabilir. Masaj uygulamasının amacı, alıcının genel sağlık ve refah düzeyini arttırmaktır. Masaj, spesifik bir patoloji, ilaçların veya kontrollü maddelerin reçetesi, spinal manipülasyon veya masaj terapisinin kapsamı dışındaki fizik tedavi hareketlerini içermez.

 

Günümüzde insanlar, ağrı yönetimi, yaralanmaları önleme, sağlıklı bir bağışıklık sistemini geri yükleme, stres azaltma, gevşemeyi artırma, kaygı ve depresyona yönelme ve genel sağlıklı yaşamı kolaylaştırmak gibi sağlıkla ilgili çeşitli amaçlarla birçok farklı masaj terapisi kullanıyorlar.

 

Nöropati masaj terapisinin faydaları

Amerika Birleşik Devletleri’nde, masaj tedavisi genellikle bazı tamamlayıcı ve alternatif tıp (CAM) olarak kabul edilir, ancak bazı geleneksel kullanımları vardır. Geniş kapsamlı tıbbi koşullar ve durumlar için standart tedavi ile birlikte giderek daha çok sunulmaktadır.

 

Masajın yararlarını teyit etmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da, bazı çalışmalar nöropati masaj tedavisinin aşağıdakiler için de yararlı olabileceğini bulmuştur:

 

Sırt ağrılarını hafifletir ve hareket aralığını iyileştirir.

Depresyon ve endişeyi azaltmak

Lenf akışını uyararak bağışıklığı geliştirin – vücudun doğal savunma sistemi

Spor yaralanmaları

Vücuttaki en büyük organ olan cildin durumunu iyileştirin

Ortak esnekliği arttırmak

Oksijen ve besin maddelerini dokulara ve hayati organlara pompalayın, dolaşımı arttırın

Parestezi ve sinir ağrısı

Spazmları ve krampları azaltın

Serbest endorfinler-amino asitler vücudun doğal ağrı kesici olarak işe yarıyor

Artrit

Migren ağrısını rahatlatmak

Masajın faydalarının araştırılması bunun etkili bir tedavisi olduğunu göstermektedir:

 

Endişe azalması

Gelişmiş uyku kalitesi

Daha fazla enerji

Geliştirilmiş konsantrasyon

Dolaşımın artması

Yorgunluğun azalması

Masaj çeşitleri

Konfor ve / veya belirli koşullar veya hastalıklar için olan birçok farklı masaj çeşidi vardır. İşte birkaç tür:

 

Aromaterapi

Bitkiler, otlar, çiçekler ve köklerden türetilen pek çok uçucu yağların faydalı terapötik nitelikleri vardır. Aromaterapi, uçucu yağların “yakılması” nı arzu edilen bir etkiyi ortaya çıkarmak için içerir; Örneğin, lavendar’ın sakinlik ve gevşemeye neden olduğu bilinmektedir. Kaporta ile birleştiğinde, aromaterapi masaj deneyimini son derece zenginleştirebilir. Masaj yağı veya yağına birkaç damla uçucu yağ ilave edilebilir ve cilde uygulanır. Profesyonel eğitimli aromaterapistler ayrıca belirli koşulları tedavi etmek için yağları harmanlarlar. Yalnızca deneyimli profesyoneller ve / veya aromaterapinin özelliklerini bilenler, bazı yağ kombinasyonları toksik olabilirken bazıları cildi yakabildiği için, yağları karıştırmaya veya uygulamada kullanmaya çalışmalıdır.

 

Bağ Dokusu Masajı

Bağ dokusu masajı, ağrı, gerginlik ve rahatsızlıktan kurtulmak için vücudun fascia (yumuşak dokusu) ile çalışmayı içerdiği için miyofasyal salıma benzer. Bağ dokusu masajının arkasındaki fikir, vücudun bir bölgesindeki kısıtlamanın vücudun diğer bölgelerini olumsuz etkilemektir. Bu teknisyen uygulayıcıları parmaklarını bağ dokusuna “kanca” ve bölgeyi uzatmak için darbelerden yararlanırlar. Avantajlar arasında ağrı azaltma, gerginlik giderme, geliştirilmiş mobilite ve stres azaltma sayılabilir.

 

Derin Dokulu Masaj

Derin doku masajı, parmaklar, başparmaklar veya dirsekler ile kasların parçalarına uygulanan yavaş vuruşlar, doğrudan baskı veya sürtünmeyi kullanır. Derin doku masajı kronik ağrıları ve ağrıları gidermek için kaslara ve bağ dokulara derinlemesine etki eder; Amacı, yüzey kaslarının altında fascia ulaşmaktır.

 

Uygulayıcılar, insan vücudunu tam olarak anlamalı ve derin doku masajı yapmak için eğitilmelidir; çünkü teknik düzgün yapılmazsa yaralanma meydana gelebilir. Bu teknik, kronik ağrı, inflamasyon ve hasarın tedavisinde faydalıdır.

 

Geriatrik Masaj

Geriatrik masaj, yaşlıları genellikle ikamet yerinde tedavi etmek ve yaşlanma, depresyon ve hastalıkla ilgili ihtiyaçlarını ele almakla ilgilidir. Geriyatrik masaj genellikle süresi kısadır ve ağrı giderme, gevşeme ve genel sağlıklılık hissini kolaylaştırmak için nazik tekniklerin uygulanmasını gerektirir.

 

Lenf Drenaj Tedavisi (LDT)

Fransız doktor Bruno Chikly tarafından geliştirilen bu teknik, vücudun lenf sistemi ile ilgili çeşitli koşulların hafifletilmesine yardımcı olmak için hafif, ritmik vuruşların uygulanmasını içerir. Diğer şeylerin yanı sıra, lenf sistemi, sağlıklı bir bağışıklık sistemini destekleyen toksinleri ve boşaltıcı sıvıyı yıkamaktan sorumludur. Bununla birlikte, lenf dolaşımı durduğunda sıvı akar ve inflamasyon, ödem ve nöropatiler gibi fiziksel problemlere neden olabilir.

 

LDT, uygulayıcıların vücuttaki tıkanık alanları değerlendirmek için “haritalama” sistemi kullanarak uygun lenf akışını düzeltmelerini ve daha sonra uygun dolaşımı yeniden etkinleştirmek için bu alanlardaki parmakları ve elleri kullanarak nazik basınç uygulayabilmelerini sağlıyor.

 

Massotherapy

Massotherapy öncelikle kaslar ile çalışmayı içerir. Massotherapy uygulayıcıları, bilim konusunda bir geçmişi vardır ancak kas gruplarıyla çalışırken tedavilerine genellikle başka yöntemler de eklerler. Massotherapy’ın faydaları, dolaşımın ve kan akışının iyileştirilmesinin yanı sıra ağrı tedavisini de içerir.

 

Tıbbi Masaj Tıbbi masaj

uygulayıcıları, patolojide, hastalıkta, hastalıkta ve yaralanmada ve çeşitli tıbbi koşullarla ilgili spesifik masaj tekniklerinin kontraendikasyonlarında güçlü bir geçmişe sahiptir. Tıbbi masaj terapistleri genellikle hekimin talimatı doğrultusunda veya hekimlerin talebi üzerine çalışırlar.

 

Nöromüsküler Terapi (NMT)

NMT, spesifik kaslara uygulanan masaj olup, çoğunlukla kan akışını artırmak, kas gerginliklerinde düğümleri serbest bırakmak veya sinirlerde ağrı / basınç bırakmak için kullanılır. Bu terapi, kas ağrısını hafifletmek için “tetik noktalarına” yoğunlaşan parmak basıncının uygulandığı tetik nokta tedavisi olarak da bilinir.

 

Refleksoloji

Bu teknik, vücudun diğer bölgelerine karşılık gelen veya “refleks” eden eller, ayaklar ve kulaklar üzerindeki bir noktalı sisteme dayanır. Refleksologlar, teorik olarak akupresürle benzer şekilde, bu noktalara uygun basınç uygulamanın enerjinin akışını harekete geçirdiğini ve böylece tüm vücudun ağrı veya tıkanıklıklarının giderilmesine yardımcı olduğuna inanmaktadır. Çok eğlenceli bir vücut şekli olan refleksoloji, aynı zamanda stresin hafifletilmesi ve rahatlamanın sağlanması için de kullanılır.

 

Spor Masajı

Spor masaj terapileri hem önleyici hem de terapötiktir ve sporcular için ısınmalar sırasında, yaralanmaların önlenmesinde yardımcı olmak ve / veya tedavi etmek için eğitim ve yarışma sırasında kullanılır; esneklik, hareket alanı ve performansın iyileştirilmesine yardımcı olur; ve zihinsel netliğe yardımcı olur. Neredeyse her profesyonel spor takımı, profesyonel spor masaj terapistleri istihdam eder ve genellikle profesyonel sporcular tarafından özel olarak çalıştırılır.

 

İsveç Masajı

Genellikle en yaygın masaj şekli olarak kabul edilen İsveç masajı, iyileştirilmiş dolaşım, gevşeme, ağrı giderme ve genel sağlık bakım ve refahı için beş temel vuruşun kombinasyonunu içerir ve kasların ve bağ dokularının yoğunlaşmasını sağlar. İsveç masajı, masaj terapistlerinin uygulamak için genellikle derin doku çalışması gerektirmediği için daha az talep eden tekniklerden biridir.

 

Periferik nöropati için masaj konusunda sağlık uzmanlarıyla görüşün.

Avantajlarına rağmen, masaj, düzenli tıbbi bakımın yerine geçmek anlamına gelmez. Doktorunuza masaj terapisi denediğinizi bildirin ve sahip olduğunuz standart tedavi planlarına uyduğunuzdan emin olun. Ayrıca, gerekli olabilecek tedavilerin sayısı, maliyet ve sigorta kapsamı hakkında bilgi edinin. Bir masaj terapisti diğer CAM uygulamalarını (örneğin bitkiler veya diğer takviyeleri veya özel bir diyet) kullanmayı önermişse, önce bunu normal sağlık uzmanınızla görüşün.

 

Masajın riskleri

Çoğu insan nöropati masajından yararlanabilir. Masaj terapisi, ciddi bir risk taşımıyor gibi görünmektedir – eğer doğru terbiyeli bir terapist tarafından yerine getirilirse ve uygunsa uyarılar takip edilmektedir. Bazı masaj şekilleri ertesi gün biraz ağrıyabilir. Ancak normalde acı verici veya rahatsız olmamalıdır. Masajınızın herhangi bir kısmı kendinizi iyi hissetmiyorsa veya acı çekiyorsa, terapistinize derhal haber verin. Çoğu ciddi sorun masaj sırasında veya hassasiyet sırasında veya masaj yağlarına karşı alerjiden dolayı çok fazla baskıdan kaynaklanır.

 

Masaj terapisi ile ilgili uyarılar arasında şunlar bulunur:

 

Canlı masaj, kanama bozuklukları olan ya da kan trombosit sayımı az olan kişiler tarafından, kan inceltici ilaçlar alan insanlar tarafından engellenmelidir.

Masaj, kan pıhtılaşması, kırıklar, açık veya iyileşen yaralar, deri enfeksiyonları veya zayıflamış kemikler (osteoporoz veya kanser gibi) veya yakın zamanda yapılmış bir ameliyat olduğunda vücudun herhangi bir bölgesinde yapılmamalıdır.

Masaj tedavisi genellikle kanser hastaları için güvenli gibi görünse de, derin veya yoğun basınçlı bir masaj yaptırmadan önce onkoloğuna danışmalıdırlar. Bir tümör üzerindeki herhangi bir direkt basınç genellikle caydırılmamalıdır. Kanser hastalarının masaj terapisi ile ilgili endişelerini onkoloğuyla tartışmaları gerekir.

Gebe kadınlar masaj tedavisini kullanmadan önce sağlık uzmanına danışmalıdır.

Lisanslar ve sertifikalar

Masaj terapistleri için bazı ortak lisanslar veya sertifikalar şunları içerir:

 

NCTMB Terapötik Masaj ve Üstyapı için Ulusal Sertifikasyon Kurulu’nun, terapötik masaj ve karoseri uygulamalı için credentialing gereksinimlerini (bir sınavı da dahil olmak üzere) karşılamıştır.

NCTM, terapötik masaj ve gövde için Ulusal Sertifika Kurulunun, terapötik masaj uygulamak için (bir sınavı da dahil olmak üzere) belgelendirme gereksinimlerini karşıladı.

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )