Deva Ağrı Kremi Ürün Görseli

Boyun Ve Sırt Ağrısı

Boyun ve sırt ağrısı için öz bakım

genel bakış

On kişiden sekizi hayatlarının herhangi bir noktasında bel ağrısı veya boyun ağrısı çekebilir. Akut ağrı, bir kaç gün veya haftadan sonra azalan ani, şiddetli ağrıdır. Bununla birlikte, bazı insanlar, ameliyatsız veya cerrahi tedavi yöntemlerine rağmen devam eden ağrı çekmeye devam etmektedir. Bu uzun süreli ağrıya kronik ağrı denir.

 

Aşağıdaki tavsiyeler akut sırt veya boyun ağrısı olan bir çoğunluğa fayda sağlayacaktır . Aşağıdaki talimatlardan herhangi birinde boyun sırt ağrısı artışı, ağrıların kollara veya bacaklara yayılması veya kollarda veya bacaklardaki zayıflığın artmasına neden olması durumunda, faaliyete devam etmeyin ve bir doktor veya fizik tedavi uzmanının tavsiyesine başvurmayın. Kronik ağrı hakkında ek bilgi için bkz. Ağrı Yönetimi .

 

Akut sırt ya da boyun ağrısı hakkında ne yapabilirim?

Akut bel ağrısı veya boyun ağrısından kurtulmanın anahtarı, aktivitenizi sınırlar ve karşı ilaçları alarak sırt ağrısının çoğunun kas gerginliği ile ilişkili olmasından kaynaklanmaktadır. Çoğu durumda, akut sırt ağrısı birkaç gün içinde kendiliğinden kaybolur. İşte size yardımcı olabilecek bazı ipuçları:

 

  1. Kolay

savunun Sırtınızı incittiğinizi düşünüyorsanız, sırtınızı koyduğunuz baskıyı hafifletin. Birçok insan aslında maddede çok fazla tercih yapmaz – sırt ağrısı onları dizlerine atmaya ya da bükülmüş bir pozisyonda “dondurmaya” zorlar. Diğerleri normalde biraz işlev görebilir, ancak rahatsız edici bir acıyla. Akut sırt ağrısı üzerine yapılan çalışmalar, popüler inancın aksine, birkaç gündür faaliyetinizi kısıtlayan ve uygun tezgah üstü ilaçları alarak, gergin kasların gevşemesine ve bağnazlaşmasına gerçekten ihtiyaç duyduğu şeylerin birçoğunu göstermektedir. Bununla birlikte, özellikle de diğer ilaçları kullanıyorsanız veya kronik bir tıbbi durumunuz varsa, herhangi bir ilacı almadan önce sağlık uzmanınızla görüşmeniz önemlidir.

 

  1. Buz yapın, daha sonra ısı

Bu kuralları hatırla: “Önce 48 saat buz yapın, daha sonra ısın.” Buz ve ısı, kas ve bağ soyundan gelen lokal ağrıları hafifletebilir. Buz, şişme ve iltihaplanmayı yavaşlatır ve lokal anestezi gibi davranır, ancak 48 saat sonra etkisini kaybeder. Daha sonra ısıyı kullanmak derin dokulara olan kan akışını arttırır ve kas spazmlarını hafifletir.

 

  1. Tezgah üstü ilaçlar

İnflamasyon, tahrişe veya yaralanmaya karşı vücudun koruyucu tepkidir ve kızarıklık, sıcaklık, şişme ve ağrı ile karakterizedir. Ağrıyı iyileştirmek ve hafifletmek için, genellikle ibuprofen, naproksen sodyum, aspirin veya ketoprofen gibi tezgah üstü ilaçları kullanın. Bu ilaçlara steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) denir ve iltihaplanmayı etkili bir şekilde azaltabilir ve ağrıyı rahatlatabilir. NSAİİ’lerin uzun süre kullanılması gastrointestinal sorunlara neden olabilir, bu nedenle NSAID’leri veya herhangi bir ilacı kullanmadan önce sağlık uzmanınıza danışmak akıllıca olur. Tezgah üstü NSAİİ’ler kısa süreli kullanım içindir, bu yüzden sağlık uzmanınız tarafından önerilmedikçe, bunları asla bir haftadan fazla kullanmayın.

 

Bazı durumlarda asetaminofen önerilebilir. Anti-inflamatuar bir ilaç olmamasına rağmen, asetaminofen NSAİİ’lerin uzun süreli kullanımı ile bağlantılı olan gastrointestinal problem riski olmadan ağrıyı azaltmada etkilidir. Bununla birlikte, asetaminofen de yan etkilere neden olabilir; bu nedenle, herhangi bir ilaç almadan önce bu temel kuralları takip etmek en iyisidir: her zaman etiket üzerindeki talimatları okuyun; listelenen yan etkileri gözlemleyin; ve kendi kendinize tedaviye başlamadan önce sağlık uzmanınıza danışın.

 

  1. Masaj

İsteğe bağlı bir arkadaşınız varsa yumuşak masaj, sıkı kasları ve bağları gererek biraz hafifletir.

 

  1. Hareket etmeyi bırakmayın

Çalışmalar, kas ve eklemlerin sınırlı hareketinin, basit sırt ağrısının tedavisinde dinlenme ve uyuşturucu gibi pasif yöntemlerden daha etkili olduğunu savunmaktadır. Aktivitenizi sınırlamak önemlidir, ancak ağrı hafifledikçe kaslarınızı ve eklemleri başlangıçtaki sınırlamanın ötesine taşımalısınız. Basit egzersizler bu işleme yardımcı olabilir, ancak sizin için en uygun egzersiz programı için sağlık uzmanınıza veya bir arka uzmana danışmak önemlidir.

 

  1. Günlük rutini ayarlayın

Acı içinde olduğunuzda, günlük faaliyetlerinize yaklaşım şeklinizde düzenlemeler yapmanız gerekir. Akut sırt ve boyun ağrısından kurtulmanın anahtarı omurganın normal eğriliğini korur. Sırt boşluğunu desteklemek ve iyi duruş sergilemek iyileşme sürenizi azaltmanıza yardımcı olacaktır.

 

Ayakta

Şekil 1. Durmanın doğru yoluŞekil 1. Başınızı yukarı doğru düz durma, omuzlar düz, göğüs öne, kalçalar sıkışmış ve ağırlığınız her iki ayağa eşit şekilde dengelenmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uzun süre aynı yerde durmaktan kaçının.

Mümkünse, çalışma masasının yüksekliğini rahat bir seviyeye ayarlayın.

Ayakta dururken, bir tabureyi bir tabure veya kutuya dayayarak yükseltmeye çalışın. Birkaç dakika sonra ayak konumunuzu değiştirin.

Mutfakta çalışırken dolabı lavabonun altında açın ve bir ayağını dolabın içine dinlendirin. Ayakları her 5 ila 15 dakikada değiştirin.

Oturma

Şekil 2. Kalçalarınız ve dizleriniz dik açıyla oturmanın doğru yolu (gerekirse ayak dayanı veya tabure kullanın). Bacaklarınız kesilmemeli ve ayaklarınız yere düz olmalıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mümkün olduğu kadar az oturun ve yalnızca kısa süre (10 ila 15 dakika) için oturun.

Sırtınızın eğrisinde bir sırt desteğiyle (örtülü bir havlu gibi) oturun. Sırt desteğini veya bel desteğini kullanmadığınızda, iyi bir oturma pozisyonu bulmak için şu ipuçlarını takip edin:

 

Sandalyenizin sonuna oturun ve tamamen yatın.

Kendinizi yukarı çekin ve mümkün olduğunca sırt eğrisini vurgulayın. Birkaç saniye tutun.

Konumu hafifçe bırakın (yaklaşık 10 derece). Bu iyi bir oturma duruşudur.

Kol dayanakları olan sırt üstü, sağlam bir koltuğa oturun. Yumuşak bir kanepede veya sandalyede oturmanız sizi sırtınızı dönmeye eğilimlendirecektir ve sırt eğrisini desteklemeyecektir. İş yerinde, sandalyenin yüksekliğini ve iş istasyonunu, işinize yakın oturup kendinize doğru eğilebilecek şekilde ayarlayın. Dikkat edin veya işinize yaslanmayın. Dirseklerinizi ve kollarınızı omuzlarınızı rahat tutarak sandalyenizde veya masanızda dinlenin.

Oturma konumundan kalktığınızda sandalyenizin koltuğunun önüne geçin. Bacaklarınızı doğrultarak kalkın. Belinizde öne eğilmekten kaçının. Sırt üstü sırt eğriliği yaparak sırtınızı derhal gerin.

Sürme

Sırtınızın eğrisinde bir sırt desteğini (bel desteğini) kullanın. Dizleriniz kalçanızdan daha yüksek veya daha yüksek olmalıdır.

Sırtınızın eğrisini desteklemek için koltuğu direksiyona yaklaştırın. Koltuk dizlerinin bükülmesine ve pedallara ulaşmak için ayaklarınıza izin verecek kadar yakın olmalıdır

Dayak, çömelme ve diz çökmüş

Hangi konumu kullanacağınıza karar verin. Bir gülümsemeye kadar inmeniz gerektiğinde diz çöker, ancak bir süre bu şekilde kalmanız gerekir. Bu pozisyonların her biri için, cisimle yüzleşin, ayağınızı ayrı tutun, karın kaslarınızı sıkın ve bacaklarınızı kullanarak kendinizi düşürün.

 

Nesneleri kaldırma

Şekil 3. Ağır bir nesneyi kaldırmanın uygun yolu. Sırtınızı düz tutun ve bel yerine dizlerine doğru eğin.

 

 

 

Mümkünse kaldırma nesnelerinden kaçının.

Nesneleri kaldırmanız gerekiyorsa, beceriksiz veya 30 libre ağırlığa sahip nesneleri kaldırmaya çalışmayın.

Ağır bir nesneyi kaldırmadan önce sağlam ayaklarınız olduğundan emin olun.

Belinizin seviyesinden daha düşük bir nesneyi almak için, sırtınızı düz tutun ve dizleriniz ve kalçalarınızdan tutun. Sırt üstü dizlerinizle bele doğru bükmeyin.

Yakalamaya çalıştığınız nesneye yakın geniş bir duruş ile ayakta durun ve ayaklarınızı yere sağlam tutun. Mide kaslarınızı sıkın ve bacağınızın kaslarını kullanarak nesneyi kaldırın. Dizlerinizi sabit hareketle düzleştirin. Nesneyi vücuduna kadar pislik etmeyin.

Büküm olmadan tamamen dik durun. Bir cisim kaldırırken ayağınızı daima ileri doğru hareket ettirin.

Bir cisimi bir masadan kaldırıyorsanız masanızın kenarına kaydırın, böylece cesedin yakınına tutabilirsiniz. Nesneye yakın olmanız için dizlerinizi bükün. Nesneyi kaldırmak ve ayakta durmak için bacaklarınızı kullanın.

Ağır nesneleri bel seviyesinden kaldırmaktan kaçının.

Kollarınızı bükerek, paketleri vücudunuza yakın tutun. Karnındaki kaslarınızı sıkı tutun. Küçük adım atın ve yavaşça ilerleyin. Nesneyi indirmek için kaldırmak için yaptığınız gibi ayaklarınızı koyun, karın kaslarını sıkın ve kalçalarınızı ve dizlerinizi eğin.

Masraflara Ulaşmak

Kendinizi ulaştığınız seviyeye getirmek için bir ayak tablası veya sandalye kullanın.

Vücudunuzu ihtiyaç duyduğunuz nesneye mümkün olduğunca yakınlaştırın.

Kaldıracağınız nesnenin ağırlığından emin olduğunuzdan emin olun.

Kaldırmak için iki el kullanın.

Uyku ve yatma

Dökmeyen sağlam bir şilte ve kutu yay seti seçin. Gerekirse yatağınızın altına bir tahta yerleştirin. Gerektiğinde yatağı geçici olarak yere yerleştirebilirsiniz.

Eğer yumuşak bir yüzeye her zaman uyuyorsanız, sert bir yüzeye geçmek daha acı verici olabilir. Sizin için en rahat olanı yapmaya çalışın.

Sizi daha rahat hissetmek için gece sırt desteğini (bel desteğini) kullanın. Belinizin etrafına sarılmış bir havlu veya havlu yararlı olabilir.

Boynunuzun eğrisini destekleyen sağlam bir yastık kullanın.

Dizleriniz göğsünüze çekilip yanınızda yatmayın.

Yatarken dururken yanınızı açın, iki dizini de kaldırın ve bacaklarınızı yatağın kenarına doğru sallayın. Kendinize ellerinizi sokarak oturun. Belinizde öne eğilmekten kaçının.

Seks

Eğer devam eden sırt veya boyun ağrınız varsa, cinselliği zor veya imkansız bulmuş olabilirsiniz. Ancak ağrı seks hayatınıza son vermek zorunda değildir. Eşinizle açık iletişim kurmanız, hayal kırıklığı, depresyon veya duygusal çekimden kaçınmanız önemlidir. İyi bir tutum ve deneme istekliliği, ağrı korkusunun üstesinden gelmenize ve sizinle eşiniz arasındaki samimiyeti yeniden kurmanıza yardımcı olabilir.

 

Arka ve boynunuzun en rahat hissedeceği yeri bulmak için fizyoterapistinizle birlikte çalışın.

Sırtınızı mümkün olduğunca desteklemelisin.

Yeni pozisyonlar denemek için istekli olun.

Sert bir yatağa sahip bir yatak kullanın ve sırtını geren yumuşak yüzeylerden kaçının.

Sırt ağrısı olan insanlar için yapılan kaynakları (kitapları ve videoları) arayın.

Diğer yararlı ipuçları

Bel veya öne eğilme gerektiren aktivitelerden kaçının. Öksürürken veya hapşırırken dikleşmeye çalışın, omurganızda eğri artırmak için biraz geriye doğru bükün.

 

Ağrı ve yaralanmayı önleme

Duruş. Doğru duruşu kullanmak ve sırtınızı hizada tutmak, boynunuz ve sırtınız için yapabileceğiniz en önemli noktalardır (bkz. Sağlıklı Bir Sırt için Postür ). Alt sırt (bel başına eğri) ağırlığınızın çoğunu taşır, bu nedenle bu bölümün düzgün bir şekilde hizalanması omurganızın, disklerin ve omurganın diğer bölümlerinin yaralanmasını önleyebilir. Sırtınız veya boyun ağrınız varsa günlük ayakta durma, oturma ve uyku alışkanlıklarınızda ayarlamalar yapmanız ve kaldırmanın ve bükmenin doğru yollarını öğrenmeniz gerekebilir. Omurganızı tutamamak için çalışma alanınızın yeniden düzenlenmesi gerekebilir. Ekstra kilo sırt ağrısını kötüleştirebileceğinden, yükseklik ve vücut çerçeveniz için uygun bir ağırlık tutmanız gerekir.

 

Egzersiz. Sırt ağrısı ve yaralanmayı önlemek için düzenli egzersiz önemlidir. Güçlendirme, gerinme ve aerobik egzersiz programı, genel fitness seviyenizi artıracaktır. Yapılan araştırmalar, fiziksel olarak uygun insanların yaralanmalara ve ağrıya karşı daha dirençli olduğunu ve fiziksel olarak daha az fiziksel olanlara kıyasla yaralanmaları olduğunda daha hızlı iyileştiğini gösterdi (bkz. Sağlıklı Bir Başvuru için Egzersiz ).

 

Ne zaman bir doktor görmelisin

Çoğu sade bel ağrısı, bir veya iki gün içinde sınırlı faaliyet ve tezgah üstü ilaçla iyileşmeye başlayacaktır. Sırt ağrınızı gidermek için kendinizi daha çok hap kullanıyor bulursanız veya ağrı kötüleşiyorsa bir arka uzmanla iletişime geçmek isteyeceksinizdir. Kapsamlı bir tıbbi öykü, fizik muayene ve tanı testleri yapıldıktan sonra, doktorunuz ağrınızın belli bir nedeni olup olmadığını belirleyebilir ve uygun tedavileri önerebilir.

 

Tüm kronik ağrı tedavi edilebilir değildir. Ağrı yönetimi, fiziksel, duygusal, entelektüel ve sosyal becerileri öğrenerek ağrının tolere edilebilir hale getirilmesi için entegre bir yaklaşımdır. Bu, egzersiz, fizik tedavi, ilaç, rahatlama, akupunktur, davranış değişiklikleri, biofeedback, hipnoz ve danışmanlık içerebilir. Ağrı yönetim tekniklerini kullandığınızda kendi sağlığınızı kontrol altında kalırsınız. Bu teknikler aynı zamanda beynin, endorfin adı verilen kendi ağrı kesici ilaçlarını üretmesine yardımcı olur ve bu da tam anlamıyla “morfin içinde” anlamına gelir

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )