Deva Ağrı Kremi Ürün Görseli

Bel Ağrısına Nedir Neden Olabilir ve Nasıl Tedavi Edilebilir?

Bel Ağrısına Nedir Neden Olabilir ve Nasıl Tedavi Edilebilir?

 

 

Bel Ağrısı Nedir?

Bel bölgesinde bel ağrısı ya da ağrı sıklıkla yaygındır, ancak insanların çoğu şimdi ve sonra can sıkıcı problemlerle karşılaşmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki insanların yaklaşık% 50’sinden fazlasının hayatlarının bir noktasında Bel Ağrısı çekmektedirler. Bu, işe gidişin rapor edilmemesinin veya işi yarı yarıya bırakmanın en yaygın nedenlerinden biridir. Kaburga kaltağının alt kısmı ile pelvik bölgenin üst kısmı arasındaki alana bir kişinin beli denir. Bel bölgesi, böbrekler, vücudun idrar yolları sistemini oluşturan organlar gibi vücudun bazı hayati organlarına ev sahipliği yapar. Genellikle, bel bölgesi acısı, aşırı işten veya iş kaldırma, itme, çekme veya bükme zor bir günün ardından başlar. Bazen uzun süre oturmak bel bölgesinde ağrıya neden olur. Bu temelde zayıf oturma duruşuna ya da sırtını uygun şekilde desteklemeyen bir sandalyeye sahip olmaktan kaynaklanmaktadır. Bel bölgede bulunan herhangi bir organla ilgili herhangi bir sorundan dolayı bel ağrısı da meydana gelebilir.

 

 

 

Bel Ağrısına Nedir Neden Olabilir ve Nasıl Tedavi Edilebilir?

 

Bel Ağrısına Sebep Nedir?

Bel Ağrısına neden olan birçok neden vardır. Nedenlerin bazıları şöyledir:

 

Bel Bölgesindeki Ağrı Sakat veya Fazla Kullanım Nedeniyle: Bir kişi bel belinde veya yaralı bölgede yaralanırsa veya bir günlük bir çalışma sonunda tekrarlayan bükülme, bükme, itme veya çekme ile aşırı gerilme nedeniyle bir kas çekilmesi halinde, Bel Ağrı. Bel bölgesine doğrudan travma, bölgedeki organları inciterek Bel Ağrısı oluşturabilir. İliac krest kası veya kalça ibre yaralanma genellikle bekleme bölgesindeki ağrı için ortak bir neden oluşturmaktadır.

 

Disk Hernisiasyonu: Bel Ağrısının bir diğer nedeni disk herniasyonudur . Bu, Bel Ağrısı’nın en yaygın nedeni. Bunun ardındaki nedenden dolayı fıtığa bağlı omurilik üzerindeki baskılar artar ki bu da kıkırdakları taraflara iter ve bu da kasık ağrısı ile sonuçlanan sinir sıkıştırmasına yol açar.

 

Stres: Aşırı stres ve anksiyete bozukluğu da bel bölgesinde ağrıya neden olabilir.

 

Obezite: Aşırı  kiloluluk , bel ve bel çevresi dahil olmak üzere alt ekstremitelerde bu bölgede ağrı yaratan ekstra bir baskı oluşturabilir.

 

 

 

Kıyafet: Özellikle beldeki sıkı takma giysiler sinirleri sıkıştırabilir ve Bel Ağrısına neden olabilir.

 

Bel Ağrısı için bir sebep olabilecek bazı tıbbi durumlar vardır. Bu tıbbi durumların bazıları şöyledir:

 

Siyatik: Bu, kalçadan sırttan ayağa kadar geçen siyatik sinirin aşırı basınç altında tutulduğu, bacaklarda da yayabilen Bel Ağrısı ile sonuçlanan tıbbi bir durumdur. Siyatik sinir üzerindeki aşırı basıncın başlıca nedeni disk yerinden olmamasından veya omurilik disklerinin normal anatomik konumlarından uzaklaşmasıdır.

 

 

 

Gebelik: Gebelik, Bel Ağrısı’nın bir diğer yaygın nedenidir. Bunun nedeni, gebelik ilerledikçe uterusun büyümesine ve dolayısıyla bel bölgesinde ağrıya neden olan siyatik sinirin baskısının artmasıdır.

 

Spazmodik Kaslar: Kas , herhangi bir sebeple bel bölgede istemsiz kasılmalara girdiğinde, bel bölgesinde ağrıya neden olur. Kas spazmlarından kaynaklanan ağrı temelde kısa ömürlüdür ve diğer koşulların neden olduğu ağrıya kıyasla sadece birkaç dakika sürebilir.

 

Böbrek Yetmezliği: Yukarıda belirtildiği gibi böbrek, bel bölgesi çevresinde bulunan önemli organlardan biridir. Böbrek taşları ve benzerleri nedeniyle böbrek fonksiyonlarında bir sorun varsa, o zaman Bel Ağrısına neden olur.

 

Bel Ağrısına Sebep Nedir?

 

Bel Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Aşırı derecede aşırı gerginlik ve aşırı gerilime bağlı olarak ortaya çıkan Bel Ağrısı için ön hat tedavisi, yeterli dinlenme ve tekrarlayan büküm, bükme, eğme, kaldırma, itme veya çekme gibi ağrıları şiddetlendiren faaliyetlerden uzak durarak giderilebilir. Mümkünse, birkaç gününü işten çıkarmak, Bel Ağrısının tedavisinde de yardımcı olabilir. Dinlenmenin yanı sıra, ağrı nedenine bağlı olarak tedavi eden doktor tarafından öngörülen Bel Ağrısını tedavi etmek için bazı diğer yöntemler de vardır. Hekimlerin Bel Ağrısını tedavi etmek için öngördüğü bazı tedaviler şunlardır:

 

İlaçlar: Kas gevşetici ve baklofen veya valium gibi ilaçlarla oluşan kas spazmlarına bağlı olarak ortaya çıkan Bel Ağrısı tedavisinde kullanılan ilaçlar var. Ağrı, tramadol veya Cymbalta gibi fıtıklaşmış disk ilaçlarından dolayı ortaya çıkarsa yardımcı olabilir. Bunun dışında, iltihap önleyici ilaçlar, sinir hasarına veya kas spazmlarına bağlı olarak ortaya çıkan Bel Ağrısı için de yardımcıdır.

 

Isı Uygulaması: Isı ve buz uygulaması da Bel Ağrısının tedavisinde muazzam bir yardımcı olur. Etkilenen bölgede, acı azalana kadar günde iki ila üç kez 15 ila 20 dakika boyunca buzla değiştirilerek ısı uygulanabilir.

 

Enjeksiyonlar: Yukarıdaki tedaviler Bel Ağrısı tedavisinde etkili değilse, doktor ağrıyı hafifletmek için steroid enjeksiyonu reçete edebilir ve sinir iltihapını azaltabilir.

 

 

 

Masaj: Etkilenen bölgenin masaj yapılması da Bel Ağrısının tedavisinde çok yardımcı olabilir. Bu evde kolayca yapılabilir ve aşırı bel alanındaki kasların burkulması veya aşırı kullanımı nedeniyle oluşan ağrıları kolayca tedavi eder.

 

Bel Ağrısı İçin Fiziksel Terapi: Bel ağrısından sorumlu bel fıtığı tanısı konmuş hastalar için reçete edilir. Hastaya Bel Ağrısı’nı rahatlatan en iyi egzersiz setini formüle eden bir fizyoterapist verilir. Ağrıyı hafifletmek için yapılan egzersizlerden bazıları mekanik çekiş veya kas dengesi terapisi olabilir. Mekanik çekme sırtın gerilmesi için tasarlanmıştır ve Bel Ağrısının tedavisinde oldukça yardımcı olduğu gösterilmiştir. Bu egzersizi yapmak için hastanın çekiş tertibatlı bir masanın üzerine yatması ve talimata göre kullanması gerekir. Kas dengeleme terapisi, sırtınızı uzatan ve böylece Bel Ağrısı ile yardımcı olan sinirler üzerindeki baskıyı hafifleten bir dizi geri egzersiz programıdır.

 

Spinal Kord Uyarımı: Bazı çalışmalar,  omurilik stimülatörü cihazının Bel Ağrısı’na büyük katkıda bulunabileceğini ancak bununla ilgili problemin, sadece fiziksel terapi ve çekiş de dahil olmak üzere tüm mevcut konservatif tedavilerin ardından yetkili kılınması nedeniyle, sigorta tarafından yetkilendirilmesini sağlamaktadır. istenilen sonucu vermedi.

 

Ultrason: Bu, ağrı giderme için etkilenen bölgede ses dalgalarının geçtiği ağrıyı gidermek için yeni bir tekniktir. Bu dalgalar, dolaşımın iyileştirilmesine yardımcı olur ve kaslardaki basınç ve gerginliği hafifletir.

 

Akupunktur: Bu, Bel Ağrısını tedavi etmenin alternatif bir yoludur. Son yıllardaki araştırmalar, bu tekniğin Bel Ağrısını yeniden canlandırmada oldukça yararlı olduğunu göstermiştir.

 

Durumda, bir kişi gebelik yüzünden Bel Ağrısı çekiyorsa, bu daha çok vakada bebek doğduğunda çözülmez.

 

Böbrek taşı nedeniyle Bel Ağrısına neden olan vakalarda, hekim önce taşı ağrıya gitmeden önce tedavi edecek, ancak çoğu durumda taşın çıkarılmasıyla birlikte Bel Ağrısının tam çözünürlüğü var demektir.

 

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )